Materiaalsetest soovidest ja tahtejõu musklist

Käisin pühapäeval Soomaal viiendat aastaaega kaemas ning nägin, kuidas üks paarike läks päikeseloojangul jõele SUPiga sõitma. Õhus oli tunda viimaseid suvenoote, putukad heljusid laisalt vee kohal ning jõgi oli lai nagu aprillikuus, kuigi kaelani vees seisvad kuldehtes puud rääkisid teist juttu. Vaatasin neile pikalt vaimustusega järgi ja minu ammune idee omale kunagi isiklik SUP-laud osta sai jälle tolmust puhtaks pühitud.

Kuna mul on peagi sünnipäev tulemas, mõtlesin ka popp ning noortepärane olla ja teha wishlisti kõigest sellest blingist ja mandist, mida ma osta ei raatsi, sest… prioriteedid. Endalegi üllatuseks komistasin muljetavaldava listi kokkupanekul takistuse otsa, et asju, mida ma püsivalt ja kindlalt endale tahan, on umbes täpselt neli tükki. Neist pooled maksavad vähem kui 20 eurot. 😀 Ühest küljest on mul hobideks vajalik varustus aastate jooksul suures osas ära soetatud, teisalt ma eriline moe- või tehnikaguru, mis pidevalt vajadusi juurde toodaks, ka ei ole.

1. Universaalne SUP laud

Täispuhutav laud, mida saab autos hoida ja igal pool spontaanselt veematkale minna. Praegu on komplekti sügisene soodushind ca 900 eurot. Soe kalipso hooaja lõpu soodukaga ca 300.

Pilt siit

2. Maanteeratas 

Mul on hetkel olemas korralik Scotti hübriidratas, millega on hea nii rattamatkata kui kerge trenni mõttes ringi sõita. Kahjuks tuleb sellega kiiruse mõttes sein üsna vara ette ja tõsisemat rattatrenni sellega teha ei saa. Asjaliku maanteeratta saaks praegu hooaja lõpu allahindlusel kätte umbes 1000 euroga. Kingad ning riided juurde ca 500 eurot.

Pilt siit

3. Uus sinine pulsikella rihm

See on üks neist “tahaks nunnusid asju ä” soove, sest mul on pulsikella rihm ligi aastase kasutuse peale veel väga korralik, puhas ja erku värvi, ainsa puudusena on kumm natuke veninud. Teist rihma tahan lihtsalt värvi vahelduse mõttes, ehk rangelt võttes vaja mul seda tõesti pole. 😀 Seetõttu pole ma raatsinud seda alla 20-eurost väljaminekut teha ka.

Pilt siit

4. Muumikauss

Teine “tahaks nunnusid asju ä” esineja. Jah, mul on kodus kausse. Jah, see on muumimustriga. Jah, ma olen 30le liginev tugev iseseisev naisterahvas, kes ei vaja tegelikult oma pudru ärasöömiseks seda, et kausipõhjast mõni pilt välja tuleks. Mis siis, ma naudin kvaliteetseid nõusid. Hind samuti alla 20 euro.

Hõiva
Pilt siit

Kokkuvõttes oleks kõik mu pööraseimad materiaalsed ihad rahuldatavad vähem kui 2800 euroga. Kaks neist on vahendid millegi tegemiseks, kaks on emotsionaalsed väikekulud. Miks ma neid siis ära ei osta, kui vahendid olemas on? Sest ma tean hästi, et taoliste soovvajaduste ärarahuldamisel tekivad nende asemele kiiresti uued ihaldusobjektid (süües kasvab ju isu). Seetõttu eelistan ka neid pisivajadusi edasi lükata ja siduda muude eesmärkidega. Näiteks muumikausi plaanisin omale osta juhul, kui saan tulemusstippi. Stippi ma sain, aga nüüd ära osta ikka ei raatsi, sest sain vihjeid, et äkki see tuleb hoopis kuskilt sünnipäevakingina. 😀 Samuti on taolised oodatud ja pikalt planeeritud asjad pärast hoopis rohkem väärt ning naudid nende kasutamist iga kord seda enam.

Ma ei saa ka öelda, et ma ennast nende kalliste spordivahendite puhul otseselt millestki ilma jätaks. SUP-lauda olen suve jooksul lihtsalt laenutanud, ehkki see piirab kasutuskohti kõvasti ning jalgrattaga sõidan suvi otsa ikka, lihtsalt laupäeva hommikul Tartust Jõhvi sõitu oma praeguse rattaga ette ei võtaks. Samas on iga selline valik hea võimalus oma naudingu edasilükkamise (delayed gratification) musklit treenida. See on just see “muskel”, mille tugevus määrab inimese õnne vaat et kõigis eluvaldkondades – lisaks rahale ka töös, tervises, suhetes jne.

Asjade tahtmine ja vajaduste tekitamine on tarbimisühiskonna vundament, seega sellised pealiskaudsed unistused on normaalne ning soovinimekirja omamine okei. Sellest tasub endale lihtsalt motiveeriv mäng teha ja siduda vähemvajalikud emotsiooniostud muude eesmärkidega. Näiteks lubada endale kallis kingitus teatud portfelli suuruse või dividendisaagi täitumisel või osta väiksem asi siis, kui suudad sel kuul n korda suurem summa säästa.

Mis asjadest te unistate? Millal neid endale lubate?

"To be without some of the things you want is an indispensable part of happiness." - Bertrand Russell

Ütle sõna sekka