Annetused ja tulumaks

Täna lõi lisaks ootamatule lumesajule meedias laineid väikese vähihaige Annabeli lugu, kelle ravi jätkamiseks koguti põhimõtteliselt ühe päevaga annetusi üle 200 000 euro. Panin minagi oma panuse teele ning teen seda erinevate eesmärkide nimel suhteliselt regulaarselt. Riik soodustab (regulaarset) annetamist selle kaudu, et annetused on (teatud piirini) tulumaksuvabad, aga paljud inimesed jäävad annetuste pealt tulumaksu tagastusest sageli ilma. Muidugi saab deklareerida vaid isikuga seostatavaid annetusi, s.o peamiselt pangaülekandeid. Taarapunktis tšeki saamise asemel rohelise annetusnupu vajutamine või vahetusrahana saadud müntide loomade varjupaiga annetustopsi laskmist keegi ilmselgelt kontrollida ei saa.

Märkasin isegi talvel deklaratsiooni täites, et automaatselt on deklaratsioonile ilmunud vaid mõned üksikud ülekanded. Huvi pärast ja mälu kontrollimiseks kammisin oma konto viimase aasta väljavõtte paari märksõna abil läbi ning leidsin terve portsu annetusi, mis mingil põhjusel deklaratsioonile jõudnud polnud. Sellisel juhul soovitab maksuamet annetuse saajaga ühendust võtta, et too andmed maksuametile edastaks. Samas iga väikese annetuse puhul aga ei viitsi ega söandagi inimesed kuskile pöörduma hakata. Kui neid annetusi aasta jooksul aga sadades eurodes koguneb, on vahe päris tuntav.

Keegi küll ei anneta selle mõttega, et ohsapoiss, pärast saab selle eest tulumaksu tagasi, aga päris meeldiv boonus on selline tagasimakse küll. Omamoodi annab see ka aastase vahekokkuvõtte tehtud “ühiskondlikest investeeringutest”.

Mida heategevusorganisatsioonid ja annetajad siis teha saaks, et heategijad oma iga-aastase motivatsioonisüsti tulumaksutagastuse näol ikka kätte saaks? Peamiselt järgmist:

  • Organisatsioonid peaks üle kontrollima, kas nad on ikka kantud maksuameti tulumaksusoodustusega ühenduste nimekirja.
  • Organisatsioonidel tuleb regulaarselt annetajad deklareerida ning annetuse summa ilmub sel juhul annetaja eeltäidetud tuludeklaratsioonile.
  • Annetaja võiks protsessi lihtsustamiseks märkida ülekande selgitusse ka oma isikukoodi.
  • Organisatsioonid võiks tulumaksu tagastuse võimalusest ja selle saamise võimaldamisest (nt isikukoodi märkimise kohustusega) oma kodulehtedel heategijaid ka teavitada.

Ütle sõna sekka