Uuest tulumaksusüsteemist vol. 200000

Uue tulumaksusüsteemi teemal on kõvasti poleemikat olnud ning seda seinast seina – mõned ei saa aru, milles üldse asi on, teiste meelest hakatakse meid kõiki päise päeva ajal puupaljaks röövima. Mulle endale on mulje jäänud, et need inimesed, keda reaalne raha kaotamine puudutab, võtavad seda teemat just eriti külma kõhuga.

Aasta lõikes pole kogu sellest avaldustega sehkendamisest vahet niikuinii midagi, sest lõpuks makstakse sulle liigne tagasi või kasseeritakse sisse igasugusest planeerimisest olenemata. Muidugi veidi mugavam on ühel hetkel pisike tagastussüst saada, mitte ühtäkki avastada, et raamatupidaja on aasta otsa maksimaalset vabastust arvestanud ja nüüd tuleb neljakohaline summa riigi kaukasse tagasi laduda.

Tegin ise just järgmiseks aastaks maksuvaba tulu arvestamise avalduse ära ning arvestasin seda väikese varuga, et mitte aasta lõpuks miinusesse jääda. Kuna avaldust saab muuta iga kuu, on mul variant ka aasta lõpus tulud kokku arvutada ja teha näiteks eriti helde tulumaksuvabastusega jõulukuu (s.o vahe enne tuludeklaratsiooni sisse kasseerida). Eks taktikaid on igasuguseid, aga minu meelest ei rõhutata muudatusest rääkides piisavalt seda, et lõplikult kätte jäävat summat pole võimalik aasta lõikes üle kavaldada niikuinii.

Mis mind kogu teema juures aga hämmastab on see, et uue süsteemi kohta on välja töötatud lehekülgede viisi infomaterjale ning isegi videoid:

Maksu- ja Tolliameti koduleht: https://www.emta.ee/et/maksuvaba-tulu
Video: https://www.youtube.com/watch?v=6LHWsOZR0E0&feature=youtu.be
Veebiseminar: https://www.emta.ee/et/ariklient/koolitused/veebiseminaride-videomaterjal
Sotsiaalkindlustusameti kodulehel:
http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/maksuvaba-tulu-alates-1-jaanuarist-2018 ja https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/uudised/maksuvaba-tulu-alates-2018-pane-tahele

EMTA imeline selgitav skeem

Samas selget kalkulaatorit, kuhu sisestada oma kuupalk ning potentsiaalsed lisasissetulekud kuu ja/või aasta lõikes ja mis siis tulumaksuvaba miinimumi selgelt ette ütleks, koostada suudetud pole. Selline praktiline läbimängimine (samas infoga üle kallamata) teeb pildi palju selgemaks, kui valemite etteandmine. Taas lõik EMTA kodulehelt:

aastatulu kasvades 14 400 eurolt 25 200 euroni väheneb maksuvaba tulu vastavalt valemile 6000 – 6000 ÷ 10 800 × (tulu summa – 14 400)

Oota.. ah? Julgen väita, et olen matemaatikas väga tugev, aga kui üritasin eile esiteks selle valemi järgi summa selgeks saada, polnud ma lõpuni kindel, mille ma nüüd siis välja arvutasin. Osalt ka seetõttu, et ma polnud kindel, kui matemaatiliselt kirjaoskaja on inimene, kes selle valemi veebilehele esitanud on. Nüüd viskame selle valemi karja segaduses inimeste pihta, kes ei mäleta kooliajast isegi seda, mis järjekorras tehteid tegema peaks ning vaatame kuidas paanika üle serva kobrutama hakkab. Üllatus-üllatus.

Pildiotsingu panic gif tulemus

Ühte kalkulaatorit EMTA lehel küll soovitati, aga seal on tegemist pigem populistliku ning tagatipuks terminoloogiliselt vigase(!) lahendusega, kus inimene uputatakse arvudega üle ja keskendutud on sellele, kui palju vähem või rohkem raha järgmine aasta kätte jääb. Mis terminoloogiat puudutab, ütleb kalkulaator tagatipuks, et “Järgmine aasta on Sinu palk suurem/väiksem…”. I don’t even…

Pildiotsingu give up gif tulemus

Õnneks on erasektor selles osas mõned kiiremad liigutused teinud ning kõige asjalikuma kalkulaatori leidsin vanalt healt kalkulaator.ee lehelt, kus saab hinnangulise kuupalga alusel arvutada 2018. aasta tulumaksuvaba miinimumi. Okei, aasta lõikes ebaregulaarselt laekuvad sissetulekud tuleb ise 12 kuu peale laiali jagada, aga vähemalt annab see lõpuks ühe selge arvu, kui suure tulumaksuvabastusega arvestada saab.

Kokkuvõttes mul pole uus süsteem enamiku inimeste jaoks muidugi nii keeruline, nagu meediapaanikast arvata võiks. Samas jätab teavitustöö tase ning rõhuasetus vägagi soovida, sest vägisi jääb mulje, et ennekõike tahetakse keksida, kui paljudele inimestele sellega head tehakse. Samuti ei kurdaks ilmselt kuigi paljud kaotajad juhul, kui see väike maksuamps läheks siis mõistlikkusse rakendusse, mitte umbluu karuteenetesse nagu tasuta maabussiliinid jmt meelelahutus. Natuke aega on naljakas, aga siis hakkab pigem valus.

Pildiotsingu i maed dis otter tulemus
Maksumuudatuste kommunikatsioon

Ütle sõna sekka