Päevakajalist, ehk kuidas mitte rikkaks saada

Postimehe esilehel troonib praegu uudis, et Kairose püramiidskeem kukkus kokku. 

Suured rahanumbrid meelitasid Kairosega liituma igapäeva töös ärimudeleid analüüsiva Taneli (täisnimi toimetusele teada), kes kiirlaenu toel 2500 eurot püramiidskeemi investeeris.

Ma ei tea, kas asja juures on masendavaim see, et õnnetu ohver tõsimeeli nimetab seda skeemi investeerimiseks või see, et ta investeerimiseks kiirlaenu võttis või see, et ta väidetavalt igapäevaselt üleüldse millegi analüüsimisega raha teenib. Päris masendav on ka see, et ta tagantjärele seda siiski pool-tervemõistuslikuks plaaniks peab, lihtsalt skeem ei saanud piisavalt kaua töötada:

Kui ärimudelid oleksid lõpuni töötanud, oleks minu teenistus olnud pea kümme tuhat eurot,» selgitas Tanel.

Siit väike spikker Tanelile ja kõigile tema taktikalistele mõttekaaslastele tulevikuks:

  • Kui sul on millegi ostmiseks vaja müüa olemasolevaid asju ning võtta kiirlaenu, siis sa ei saa seda endale lubada (kui tegemist pole just vähiravi või musta turu neeruga, aga ka siis sa ei saa seda ilmselgelt endale lubada, lihtsalt potentsiaalne kasu kaalub meeleheitlikud sammud üles).
  • Kui sul pole põhimõtteliselt üldse sääste, siis sa ei saanud tegelikult ka seda iPad mini 4 omale lubada.
  • Kui keegi pakub sulle ulmetootlusega, aga samas raudkindlat investeerimisvõimalust, millega teised ainult lollusest liitunud ei ole, võin raudkindlalt garanteerida, et ainus loll seal skeemis on inimene, kes seda ulmet usub.

Kokkuvõttes kurvastab Tanel, et 100-250-protsendilise kapitalitootlikkusega investeeringutega rikastumine on tavainimestele siiski utoopia. Sellega meenus hiljuti kuulatud Freakonomicsi podcast, kus räägiti, kuidas väga suur osa ameeriklasi usub, et nende ainus reaalne võimalus elu jooksul jõukaks saada, on lotot mängides.

Antud juhul ma soovitaks ka Tanelil pigem siis juba lotot mängida, sest a) vähemalt saab riik sellest tulu ja suunab raha loodetavasti õigesse kohta ning b) lotopileti ostmiseks vast ei pea kiirlaenu võtma. Kõigile teistele soovitan kainemõistuslikkust ja kannatlikkust ning see eelviidatud podcast on ka muide päris hea kuulamisvara (+ kättesaadav ka Spotifys).

Ütle sõna sekka