TARGUTAN TARBIMISEST: lemmikloomakindlustus

targutantarbimisest

Kord ennemuistsel aal hakkasime toonase sõbra ning praeguse elukaaslasega Veneetsiasse hääletama, aga kohusetundlike kainelt kaalutlevate poolhipidena tegime omale ka reisikindlustuse. “Nagu mingid pensionärid,” põlastas üks metsikuma ja seikluslikuma hingega hipi selle peale suisa. Lisaks kõigile muudele seiklustele päädis meie väike pöidlaküüdituur sellega, et mu kaaslane suutis esiteks kanalisse kukkuda ja siis Veneetsia raudteejaamas pikanäpumeeste ohvriks langeda. Õnneks korvas kindlustus hiljem kogu tema maise vara ning sellest saadik olen veendunult kindlustuseusku.

Siiski suudab elu selles osas aeg-ajalt täiendavaid meeldetuletusi teha. Näiteks sattusime möödunud sügisel Balile täpselt sel ajal, kui vulkaan seal mürgeldama hakkas. Ehkki meil läks õnneks ja saime ilusti planeeritud lendudega koju tagasi, möödusid kaks nädalat kerges ärevuses, kas on vaja hakata teadmata teid ning meeletute kuludega koju seiklema või ei. Ehkki pole kindel, kas reisitõrge oleks konkreetses olukorras hiljem aidanud, ei olnud meil seda kindlustuspaketti isegi võetud.

Loen praegu Barefoot Investorit ja seal öeldi, et kindlustada tuleks kõige selle vastu, mis sind majanduslikult jalust maha lööks. Nimekirjas on muidugi kodu, reisidel tekkivad tervisehädad jmt asjad, mis võivad maksma minna ootamatu varanduse. Kui inimeste tervisehädade vastu aitab enamasti üldine ravikindlustus, siis üks ootamatuste valdkond on kindlasti lemmikloomade tervisekulud. Olen isegi Facebookis nähtud appihüüete peale kellegi lemmiku ravikuludeks annetuse teinud, sest arusaadavalt pole näiteks 3000-eurone operatsiooniarve enamikule inimestele just nuusata. Samas kuidas sa paned hinnalipiku oma parima sõbra elule?

Kui omale üle-eelmisel aastal koera võtsime, uurisime samuti lemmikloomakindlustuse kohta ja otsustasime toona selle siiski tegemata jätta. Võtsin nüüd kindlustuspakkujad uuesti ette ja tegin väikse võrdluse, kas ja millal see ära tasub. Tegelikult neid pakkujaid ainult kaks ongi – IF ja ERGO. PetCity vahendab samuti IFi teenuseid ning nii lühike see nimekiri (googeldamise põhjal) ongi. Sealjuures pole ERGO puhul hinnad isegi avalikud, mistõttu võtsin neilt huvi pärast hinnapakkkumise.

ERGO puhul on siin veel konks, et eraldi nad lemmikloomakindlustust ei pakugi, vaid see tuleb võtta koos kodukindlustusega. Õnneks olid nad valmis eraldi välja tooma, kui suure osa sellest lemmiklooma lisatasu on. See “lisa” maksis umbes 4-5 korda rohkem, kui aastane korteri kindlustamine ise. 😀

Lähteandmed:

 • koer
 • oma parimates aastates (aastake ja mõned kuud)
 • kiibistatud
 • kerge hipsterlusväärtusega tõugu
 • kindlustussumma ehk ostuhind ca 1200 raha

Võrdlemisel lähtun ennekõike ravikulude hüvitamisest, sest ilmselt pole enamiku loomaomanike mure koera kadumisel või hukkumisel see, et “ai kurjam, raha läks raisku!” Kindlustussumma mängibki tegelikult rolli hukkumise või kadumise hüvitamise puhul ja tõstab mingil määral ka kuumakse hinda.

Mõlema pakkuja maksimaalne kindlustussumma ravikuludele oli 700 eurot. Võttes nüüd näiteks selle 3000-eurose operatsiooniarve, pole tunnetuslikult väga vahet, kas kindlustus maksab sellest 700 kinni või ei. Sealjuures oli mõlema pakkuja poliisi aastamakse laias laastus võrdne, ehk ca 214 eurot aastas ja 18 eurot kuus. Omavastutus on nt IFil 60 eurot ja kuutasu tõuseb looma vanust tõstes veelgi.

Peamised tähelepanekud:

 • Kindlustada saab ainult kuni 8-aastaseid koeri. 
 • Kadumise, vigastuse, varguse jne suhtes kehtib kindlustus ainult siis, kui koer on toas, oma aias või autos, kust ta kindlasti välja ei pääse või spetsiaalses jalutusaedikus või rihmas või ketis. Ehk kui su koer on metsas lahtiselt ja ta ära kaob või kelleltki pureda saab, oled sa kindlustuse silmis kahjus ise süüdi.
 • Pärilike ja kaasasündinud hädade puhul ei ole see ettenägematu, ehk tõenäoliselt nt takside seljahädadele või mopside hingamistakistustele kindlustusest abi ikka pole.
 • IFi kindlustus kehtib hukkumise, varguse, kadumise jmt puhul ka ülejäänud Euroopas, ERGO kindlustus kehtib vaikimisi ainult Eestis.
 • Hambaravi on IF täielikult välistanud, aga ERGO hüvitab seda juhul, kui hambaravi vajaduse põhjustas ootamatu ja ettenägematu väline sündmus (nt liiklusõnnetus, teise looma rünne).
 • Looma kadumiseks loevad mõlemad pakkujad seda, kui loom on kadunud vähemalt kolm kuud. Sealjuures võib IF hüvitise tagasi nõuda, kui loom kuue kuu jooksul ikkagi üles leitakse.
 • Allergia hüvitab IF ainult esmakordsel ilmnemisel. ERGO tingimustes seda eraldi mainitud pole.
 • Operatsioonijärgse eritoidu hüvitab IF 100 euro ulatuses. ERGO tingimustes seda eraldi mainitud pole.
 • Operatsioonil suremise hüvitab ERGO ainult juhul, kui operatsioon oli vajalik looma elu päästmiseks. IFi tingimustes seda eraldi mainitud pole, aga kuna kindlustusjuhtumiks peab olema ootamatu haigestumine või õnnetusjuhtum, pole plaaniline operatsioon ilmselt samuti kaetud.
 • IF ei hüvita nt keisrilõikega, tiinusega, erakorralise poegimisega jmt seotud komplikatsioonide kulusid. ERGO hüvitab erakorralise keisrilõikuse jmt kulud kõigil koertel peale inglise ja prantsuse buldogite ja bostonterjerite. Ju neil on siis liiga kõrge tõuomane oht komplikatsioonideks. Üldiselt tundub, et IF diskrimineerib emaseid koeri. 🙂 Mõlemad pakkujad hüvitavad nt kastreerimise ja steriliseerimise juhul, kui loomaarst tõendab, et seda oli vaja raviks.

Kui eesmärgiks on lihtsalt ravikulude vastu kindlustada ja jätta looma n-ö hind nulli, on kindlustuse hind veidi madalam, aga siiski üsna kõrge – ca 149 eurot aastas ja 12-13 eurot kuus. See tähendab, et vähem kui viie aastaga maksad maksimaalse võimaliku ravihüvitise kindlustusele tagasi igal juhul.

Kokkuvõttes saad oma koera kindlustada ainult seniks, kuni ta on noor ja tugev ja kõik tõuomased jmt hädad, mis tal tõenäolisemalt tulla võivad, on kindlustuse alt välistatud niikuinii. Samas kui tabab mõni tõeliselt kulukas haigus või õnnetus, on kaitse ikkagi suhteliselt olematu. Kokkuvõttes soovitaks ma vist looma õnnetusjuhtumi puhuks puhver niisama kokku koguda, sest vanaduspõlves tuleb tema hädadega ikka omal käel hakkama saada. 

Ütle sõna sekka