Veel netoväärtuse valemist

Eilses kuukokkuvõttes ahastasin “Naabermaja miljonäri” raamatus välja toodud netoväärtuse rusikareegli üle. Reegel oli lühidalt järgmine:

regulaarne brutosissetulek (palk, dividendid jne) x 12 x vanus / 10

Selle järgi peaksin praegu juba üle 70 000 väärt olema (mis pole kättesaadavuselt praeguseks minuga isegi samas ajavööndis). Kuna see teema jäi mind häirima, hakkasin arvutama, kui palju oleksin pidanud väärt olema näiteks 23-aastaselt esimest korda täiskohaga tööle minnes. Teenisin toona ca 500 eurot bruto ning olin üle 7000 euro õppelaenuvõlas. Ehkki valemi järgi tuleks netoväärtusesse arvestada ka pensionifondid, mida olin keskkoolist saadik natukene kasvatanud, oli reaalne netoväärtus siiski pigem -7000 kanti.

Valemi järgi pidanuks see olema juba ligi 14 000 plussis.

Pildiotsingu confused gif tulemus
400-eurose netosissetuleku juures…

Tänu sellele arvutusele sain õnneks aru, et valem on noore inimese jaoks ebamotiveerivalt kallutatud, sest arvestab sissetulekut teenivateks aastateks ka selle aja, mis ta kindlasti mingit sissetulekut teeninud ei ole. Pigem võiks vanusega korrutamine alata sellest ajast, kui ta saab täisealiseks või läheb täiskohaga tööle ning lõpliku kasvueesmärgi säilitamiseks vähendada jagamise numbrit.

Oh minu üllatust, kui leidsin, et The Simple Dollar on just sellise (ja vanuse mõttes isegi leebema) lahenduseni ka jõudnud. Tema sõnul on raamat kirjutatud üle 40-aastastele inimestele ning noorematel inimestel tegelikult ei töötagi. Simple Dollari soovitatud valem näeb välja järgmine:

Netoväärtuse eesmärk = (vanus – 27) X iga-aastane brutosissetulek / 5

Selle järgi võinuksin 23-aastaselt olla 4800 eurot võlas ning nulli jõudma 27-aastaselt. Praegu peaksin väärt olema 9600 ja 30-aastaselt 14 400. Ja seda koos pensionifondidega, mis tähendab, et hetkel olen ikkagi eesmärgist ees. Extra smug points.

Pildiotsingu hermione gif tulemus

Kuna “Finantsaabits”, kust selle valemi esiteks leidsin, on mõeldud eelkõige kooliõpetajate tugimaterjaliks, et parandada laste finantskirjaoskuse taset, võib esialgne valem küll noored päris ära heidutada.

Ütle sõna sekka