Kuidas pikaajalisi investeerimiseesmärke ellu viia

Investeerimine on teadupärast kestvussport, mis vajab vastupidavust ning pikaajalist planeerimist. Samas võib erinevates investeerimiskogukondades sageli lugeda-kuulda algajate väikeinvestorite küsimusi stiilis “Kui mul on 2000 eurot, kui palju ma selle pealt kolme aastaga teenida võiks?” või “Kuhu ma võiksin kaheks aastaks pulmade korraldamise raha kasvama panna?” Tegemist on küll äärmuslike näidetega, ent need peegeldavad ilmekalt levinud suhtumist, kus investeerimist nähakse millegi ühekordse ning lühiajalisena, mitte pikaajalise protsessina.

Oma rolli mängib siin juba meie aju ehitus, mis pole kuigi sobilik selleks, et koguda pensionieaks või üritada saavutada finantsvabadus. Inimese peamised instinktid on häälestatud ammumöödunud ajaks, kui pikim planeeritav ajaperspektiiv oli päeva lõpuni elus püsida. See on üsna ebaefektiivne tänapäeval, kui meie eeldatav eluiga rühib kolmekohaliste numbrite suunas ning adrenaliin on midagi, mida käiakse raha eest juurde ostmas.

Seetõttu kipume keskenduma käesoleva ohu tõrjumisele ning oleme saamatud pikaajaliste plaanide elluviimises. Enamiku investorite tulemus jääb turu keskmisele alla just seetõttu, et lastakse emotsioonidel endast võitu saada ning minnakse nii tõusus kui languses massidega kaasa. Samuti kipub see lühiajaliselt toimiv aju eeldama, et käesoleva hetke tingimused jäävad püsima, isegi kui ajalooliselt ning loogiliselt on arusaadav, et see nii pole.

Näieks enamik investoreid ilmselt teab, et turg on tsükliline, aga kriisiolukorras võtavad koopameheinstinktid tüüri üle ning üritavad paaniliselt müües päästa, mis päästa annab. Tulemuseks on oodatust kasinam tootlus (või lausa kahjum) ja pettumine investeerimises tervikuna.

Kuidas oma koopameheinstinktid siis üle kavaldada ning pikaajaliselt ja targalt tegutseda? 

1) Mõtle läbi, mida sa teha tahad
Artikli alguses toodud näidete puhul ei saa küsijad ilmselt isegi aru, kas nad tahavad investeerida või kaubelda. Tee endale selgeks, mida sa teha tahad ja mida kindlasti teha ei tasuks (näiteks paariaastase perspektiiviga investeerida raha, mida siis kindlasti vaja läheb).

Pildiotsingu dream funny gif tulemus

2) Pane plaan paika
Plaan ei pea olema detailideni ideaalne, aga mõtle suuremad põhimõtted siiski läbi – alates sellest, kuhu, kui palju ning millal sa investeerid (nt iga kvartal 30% oma sissetulekust dividendiaktsiatesse) ja lõpetades sellega, kuhu sa välja tahad jõuda (nt finantsvabaduse või muretu pensionipõlveni).

Pildiotsingu plan gif tulemus

3) Pea plaanist kinni
Ilmselt kõlab elementaarselt, aga väärib siiski üle kordamist. Liigne portfelli näppimine teeb enamasti rohkem kahju kui kasu. Lisaks toob see väikeinvestori puhul kaasa veel arvestatava kulu erinevatele teenustasudele. Sa ei saa hoovusel kaugustesse purjetada, kui sa iga laine peale ennast ise kummuli keerad.

Pildiotsingu plan funny gif tulemus

4) Väldi olukordi, mis päästikuna mõjuvad
Väldi neid olukordi, mis n-ö koopamehe puurist välja lasevad, ehk panevad investori tegema ebaratsionaalseid otsuseid. Kuna kriisist rääkimine on vesi klikimeedia veskile, võib abi olla näiteks meediapaastust. Leia endale tasakaalustatud objektiivsed infoallikad ning väldi emotsionaalset müra.

Seotud kujutis

5) Võta seda kui elustiili
Edukaks investeerimiseks tasub sellest kujundada elustiil, mitte võtta seda ühekordse projektina. Investori suurim abimees on aeg ja seda peab olema palju. Eelmainitud 2000 euro näite puhul tundub kolme aasta tootlus tõesti täiesti mõttetu. Kui aga investeerida 13 või isegi 30 aastat igal aastal 2000 eurot, on tulemus juba hoopis muljetavaldavam.

Pildiotsingu lifestyle gif tulemus

Kokkuvõttes pole pikaajaliste plaanide elluviimine küll kerge, aga sihikindla ning taktikalise tegutsemise puhul siiski võimalik. 

Ütle sõna sekka