Lõikuskuu lõikas korralikult

20190901_143737_0000976656321.png

Näete, oskan ka mina metsik ja ettearvamatu olla – ei teinudki kuu kokkuvõtet kuu viimasel päeval ära! (Selle asemel rääkisin pensionist ja ei hakka ju kahte postitust ühel päeval kirjutama, kui ma muidu kuu aega kordagi nokka lahti ei saa.)

Augusti lõpuks on ka parimad suveilmad kätte jõudnud – pikad soojad päevad, aga mahedad jahedad õhtud kestavad juba nädalaid.  Võtsin pärast ühte eriti pettumusttekitavat kohvielamust isegi oma cold brew jääkohvi retsepti veel käiku. Kuu kultuurielamuse pakkus aga Ugala “Etturid“, mida mängiti suvel Kukenoos küünis. Kui järgmisel aastal korratakse, täitsa soovitan.

Mis siis lõikuskuul raharindel toimus ka? Noh, lõikas päris valusalt otse varadesse. Esiteks laperdas turg ise sinna-tänna. Mis siis ikka, tuleb kainet meelt säilitada ja edasi rühkida.

Teiseks lõikasid planeeritud kulud kodu- ja lustirindelt. Soetasin kinke, mööblit ja tuusikuid nagu igav keskklassi mutt muiste. Vähemalt on nüüd peaaegu uue aastani nii palju lõbustisi varuks soetatud, et neid kulusid rohkem silmapiiril pole.

Planeerimata kulud tabasid mind aga lõpuks autoomanikuna. Olen siin ennegi kiitnud, kuidas mul on maailma parim 15-aastane Toyota junn, mis tahab ainult kütust, ülevaatust ja uusi rehve saada. Ei tea, kas asi on selles, et juuni alguses sõitis üks hurmav roolijoodik mu pargitud junnile täie lauluga tagant sisse või ei venita ka kõige visam junn naljalt päris aastakümneid täis, aga üleöö sai muretust masinast tuldsülgav koletis, kes kasutamise korral oleks lihtsalt põlema läinud. 😀 Ups.

Esimene remondiarve oli viiendik auto hinnast ja ehkki auto pole just eriti kallis, siis ütleme, et kõik rehvid ja ülevaatused lõi see ikka pika puuga üle. Mingi remont jäi veel septembrisse, aga vähemalt praegu see sõidab ning põlema ka vast ei lähe.

Tegelikult oleme uue auto soetamisele juba ammu mõelnud, aga seni mu mõistus tõrkus midagi muud ostmast, kuni vana veel nii hästi teenib. Noh, selle tõrkega on nüüd muidugi korras. 😀 Teiseks mõtlesime järgmise auto törts uuema ning kallima soetada ja liisingusse võtta, aga mulle tundus see kogu aeg vaesusele sõrme andmisena. Järgmisel hetkel on sul iga kuu sadu eurosid püsikulusid lihtsalt auto omamisele ning elad tatar peost suhu palgast palgani nagu keskmine eestlane muiste. Brr…

Õnneks ma üks hetk taipasin, et me otseselt ju ei pea autot liisingusse võtma, vaid võime välja ka osta. Neljakohalise summa piiresse jääks see kulu niikuinii, päris Volvo XC90 poole me ei kiika. Lihtsalt koos korteriostuks valmistumisega tähendab see suuremat ühekordset väljaminekut, milleks peaks ilmselt portfellist rohkem asju maha müüma, aga kokkuvõttes oleks puhtam ja kuivem tunne (aga natuke nagu vaene ka ikka).

Vaikselt harvendan portfelli ridu suvi otsa ning augustis likvideerisin näiteks Starbucksi ära, mis mingitel hetkedel näitab head tõusu ja siis jälle igas suvalises tõmbetuules miinusesse tagasi kukub. Kuna Aasias löövad ka kohalikud kohvihiiud seda kohvimaitselist diabeedipesa pidevalt troonilt, siis ei tundu tulevik nii särav, et sellest kümne küünega kinni hoida. Teisest otsast sain Equinorilt ja LHV võlakirjadelt natuke raha tagasi ka. Ikka on tore.

Suurema korteri soetamise plaaniga oleme tegelikult päris kimbatuses, sest päris õiget asja turul saada pole. Jääb mulje, et teised ostjad on nii uljad või meeleheitel või kogenematud, et ikka kõikvõimalikku soga arendatakse edukalt kvartalite viisi ning sellest lahtisaamisega pole praegu ka probleemi. Oma erisoovidega saaksime minna aga nende arenduste jutule, mis valmivad alles ligi aasta pärast. Ausaltöelda praeguses olukorras ei julge raha vahele panna, et aasta pärast turg veel sama püsib või vähemalt hullult ära vajunud pole. 

Kuklakarvad ajab eriti turri tõik, et kõige kummalisemad tuttavad on taas välja ilmunud investeerimise kohta uurima – need samad, kes neli-viis aastat tagasi kohe saabuvat kriisi ootama jäid. Kui rahvas nüüd uskuma hakkab, et kriisi ilmselt kunagi ei tulegi, siis…

Lõpetuseks – mis see neto tegi ka siis. Isegi tõusis, vana sunnik, kõigist lõikuslöökidest hoolimata. Märkasin nüüd, et seadsin ju omale 2019. aastaks A, B ja C eesmärgid. Mälusse söövis muidugi ainult see suurim.

C. Saada poolkroonimiljonäriks, ehk jõuda netoväärtusega 31 956 euroni.
B. Suvaline rahuldav kuldne kesktee, ehk 36 000 eurot.
A. Kolmas kahekordistamine, ehk netoväärtus 40 000 eurot.

C eesmärk sai nüüd igatahes juba korralikult ületatud. Hurraa. B eesmärk tundub samuti käeulatuses. A eesmärgi saavutamiseks peaks ma hakkama vangerdama juba küsitava väärtusega trikkidega, näiteks arvestama, et kinnisvara hind ka paari aastaga ikka tõusnud on jmt. Ei näe sellel mõtet ja järgmised kuud terendab pigem kehv tõus ees, aga las ta jookseb seal visioonina ees ikka.

This slideshow requires JavaScript.

Kokkuvõttes olen sellises ebamäärases ootusseisundis, midagi juurde ei osta, pigem otsast müün ning heietan niisama oma argimuredest. Pole tänu väärt. Kuumim investeerimisvestluste keskpunkt pidi nüüd niikuinii hoopis Perekooli foorum olema.

Kuidas teil suvi läks? Võib rahule jääda? Ja head teatrisoovitused on ka teretulnud, mul hammas täitsa verel. 

4 thoughts on “Lõikuskuu lõikas korralikult

 1. Investeerimise mõttes oli august tõesti selline üles-alla kuu, nii et kui kuu viimase päeva seisuga enam-vähem samal tasemel oled, tuleb juba üsna rahul olla. Starbucksi kommentaariks, et ma lähenen asjadele võib-olla valesti, aga ma investeerin ettevõtetesse, millesse ise ka natuke usun (mille toodangut olen valmis tarbima). Kuna ma eriti palju kohvi väljast ei osta, siis ei ole Starbucks ka kordagi mu radaril olnud, aga kuna sinu blogi reedab vastupidist, siis oli see valik ka natuke arusaadav 🙂

  Mis autosse puutub, siis täpselt sama seis. Peaks oma vana auto nüüd lõpuks välja vahetama, sest… tegelikult muud põhjust ei olegi kui et moraalselt veidi vananenud ja tahaks ennast uue ja ilusaga premeerida, aga pole seni seda teinud, sest otsest sundi ei ole. Ja kui ka aasta jooksul tuleb umbes 500€ hoolduse- ja remondiraha välja käia (ka päris uus auto hoolduseelarve on vähemalt 200-300€), siis sellega võrreldes on igasugune liising ikkagi kallis.

  Investeerimisvõimalustest – kas LHV emissioonil plaanid osaleda?

  1. Mul üldse väga raske välja vahetada asju, mis veel töötavad. Iseenesest on see ju hea omadus, aga vahepeal tegelikult oleks vaja mingil põhjusel teistsugust mudelit ning siis see valmistab mulle lõputuid hingepiinu. Mitte isegi kulu mõttes, vaid üldise tülgastava ületarbimise mõttes (sest pidevalt näed, et inimestel pole mingit probleemi omale asju soetada ainult selle pärast, et tahaks).

   LHV osas ma pole isegi mõelnud, aga pigem ei soeta praegu üldse midagi.

 2. Maru hea, et ma ainuke pole kellel august on tormiline olnud ja raha on kulunud ootamatult.
  Mõne auto liising võib olla üsna okeine. Mul pole küll XC90, aga Volvo siiski. Arvestades kodulaen on ka seljas, siis kui mu vananev aju ei peta, on liisingu intress 3,7 (Swed) – see polegi ju kõige hullem vist?
  Teatri puhul oleks soovitanud Kremli ööbikuid, aga selle aasta viimane etendus on vist läbi. Ehk tuleb järgmine aasta uuesti.
  Mis puudutab kodu, siis ära põe, me otsisime meelepärast ca. 4 aastat. Aega läks, aga lõpuks sai see kõige parem.

  1. Hahah, alati rõõm saatusekaaslastest, eksole. 😀 Kodu osas me otsime hetkel järgmise 5-7 aasta pinda, mitte päris igavesti-kodu, seega ideaali me niikuinii taga ei aja. Samas kehva asja ei taha ka osta (ja riskida, et hiljem seda meilt omakorda keegi ära ei taha osta).

Ütle sõna sekka