“Abielu on loterii, mida sa tõenäoliselt ei võida”

Ei, ma ei hakka lahutama. Jagan hoopis ühte head videot, kus lahutusadvokaadid annavad suhtenõu. Olen siin rahaasjadest paarisuhetes ennegi rääkinud (nt vana hea algajate kooselajate nipipostitus) ning TL;DR on see, et ära eelda midagi, räägi kõik läbi ning sina ei pea mitte täitsa ullike olema oma ühiste rahaasjade majandamisel.

Eriti palju karisid varitseb muidugi täiesti reguleerimata kooselus. Enamiku paaride ühismajandamine sellega algab (ja sageli ka lõppeb), samas on tõenäoliselt emotsioonid veel laes, kuu kaaslasel kõrgel seljas ning üksteiselt eeldatakse ideaalset üksmeelt kõigis tõekspidamistes ja eesmärkides.

Jälle kiire spoiler – kõik inimesed on tegelikult ikkagi erinevad ning üllatavaid erinevusi pudeneb ilmselt teiselt poolelt ilmselt nii kaua, kui suhe kestab või kaasad üksteisega enam üldse mõtteid vahetavad. See pole iseenesest halb või märk valest klapist, pigem vastupidi – kaine reaalsus. Kaine reaalsus on siis ka tähtsamad asjad omavahel üle rääkida, enne kui keegi avastab, et ta täiesti kogemata iseendale korvamatut ülekohut on teinud. 

Abielludes peavad inimesed vähemalt korraks läbi mõtlema valitava vararežiimi, aga otsuse majanduslikku ja õiguslikku tähendust rõhutatakse minu meelest liigagi vähe. Videos öeldakse, et enamik inimesi mõtleb oma pulma toitlustusegi rohkem läbi, ehkki tegemist on kõige õiguslikult tähenduslikuma sammuga sinu elus – kui suremine välja arvata. 😀 Hoidku, pigem on tegemist lausa tabuga ning potentsiaalsete probleemide läbimõtlemine enne sõrmuste sõrmelükkamist tundub kurja karjakutsumise või lihtsalt halva maitse väljendusena.

Isegi riiklikul tasemel üritatakse abielu romantilist brändi igati au sees hoida, alates kasvõi sellest ühtepõimunud turteltuikestega kaardist, kuhu perekonnaseisuametnik avaldust sisse viies käsitsi tähtsa kuupäeva maalib. Seetõttu mõjus meeldiva värskendusena uudis, et riik uurib erinevate elusündmuste, sh abiellumise korraldust ning võimalust seonduvat asjaajamist senisest enam digitaliseerida.

Mingi digitaalne keskkond võimaldaks kleidi ja koogi ja tuvikeste kõrval rohkem tasakaalustavat rõhku panna sellele, et ühise elu ning pere loomine tähendab ka palju vastutuse- ja varaküsimusi. Kui mõni abielupõlgur nüüd vabisedes kõrvad lidusse tõmbab, siis minu meelest pole selleks küll põhjust, sest see tähendab ka suuremat selgust ning turvalisust kogu perele. Muidugi lõpuks ei takista sihilikult sigatsemast ei koos- ega abielu, aga abielu on siiski selgem – kooselus peab kõigi otsuste potentsiaalsed riskid ise ära tabama. 

Tegelikult mul pikka juttu polnudki – vaadake videot, mõelge oma rahaasjad läbi ning mis kõige olulisem, rääkige siis kaaslasega ka. Küünlavalgus ja muud klišeed on ju toredad küll, aga teate, mis veel on romantiline? Näiteks avatult eesmärke püstitada ning tõelise tiimina oma ühist elu ehitada. 

3 thoughts on ““Abielu on loterii, mida sa tõenäoliselt ei võida”

    1. Tuvid on ju nagu tiibadega rotid… Khm, see tähendab – romantikasümbolid. 😍 See tuvikestega kaart pani mind juba õhevil tulevase pruudina korraks silmi pööritama, vahepeal ma olen ainult vanemaks ja sapisemaks muutunud ilmselgelt. 😀

  1. Inimeste mina-kesksus väljendub mõnikord kummalisel moel. Me arvame, et me oleme kõik nii erilised ja ignoreerime sealjuures kõiki empiirilisi andmeid ja toorest matemaatilist võimalikkust.
    Mu lemmiknäited on näiteks sellised, et 90% autojuhtidest arvavad, et nad on parima 10% autojuhtide seas. Või kui keegi kommentaariumis kraaksatab, et kõik Eesti inimesed peaksid saama vähemalt keskmist palka.

    Abielu teemas muudab mina-kesksus meid eriliseks seetõttu, et me ignoreerime oma valikute ja otsuste tegemisel statistikat. Statistika nimelt ütleb,et ligi pooled abielud lõpevad lahutusega ja abiellujad tegelikult teavad seda. Ometi on nad veendunud, et “meiega nii ei juhtu”. See pime veendumus, et just meie oleme selle positiivse 50% sees, kes elu lõpuni kokku jäävad, on empiiriliselt täiesti põhjendamata – jah me teame küll, et just TEIE armastus on see super ja ülisuur, aga täpselt samasuguse supersuure armastusega on kõik paarid enne teid perekonnaseisuametis seisnud. See romantiline enda eriliseks pidamine aga annab armunutele loa kerge südamega neid praktilisi rahalisi ja juriidilisi küsimusi mitte läbi mõelda.

Ütle sõna sekka